סטיבן הוקינג

מאת: אורן זריף

את פרופסור סטיבן הוקינג הכרתי לפני יותר מעשור ומאד הסתקרנתי לפגוש אותו. הוא הדוגמה לאדם שכנגד כל הסיכויים הצליח לפתח קריירה בינלאומית כמדען, פיזיקאי ותאוריקן ולזכות בהכרה והערכה רבה על פועלו.
למרות מגבלותיו ומחלת ה-ALS ניצלתי את הפגישה עימו כדי להציע דרך להתמודד עם מחלת ניוון השרירים וניסיתי לעורר בו קצת יותר מחשבות חיוביות על מדינת ישראל…
מאז כאמור חלפו הרבה מאד שנים, והפרופסור חצה את גיל 75 ושבר שיאים נוספים של הישרדות, הכרה, מחקר ותרומה עולמית.
הוקינס, או בשמו המלא סטיבן ויליאם הוקינג, נולד ב-8 בינואר 1942 והוא בן מזל גדי, בדיוק כמוני. אני, אגב, נולדתי יום אחד אחריו ב-9 בינואר, כך, שכנראה, שנינו חולקים קווים משותפים של נחישות ושאיפה להגשמת מטרות ועזרה לזולת אבל מאד שונים בתפיסה הדתית.
אספתי כאן דברים ונתונים על סטיבן הוקינג מהם אפשר ללמוד כמה דברים חשובים:
הוא אסטרופיזיקאי ותאורטיקן אנגלי, פרופסור באוניברסיטת קיימברידג'. התפרסם בעיקר בזכות ספרו "קיצור תולדות הזמן" ("A Brief History of Time"), ספר מסוגת המדע הפופולרי, המתאר את התפתחות היקום למן המפץ הגדול.
כשהיה בן 21 חלה ב-ALS, מחלה גורמת במשך הזמן לשיתוק מוחלט אך איננה פוגעת בפעילות המוח. ובמשך למעלה מחמישה עשורים הצליח לסיים לימודי דוקטורט, לכתוב ספרים ולהפוך לאייקון תרבות.
על המפגש שלי עם הוקינס ומה קרה הרבה שנים אחר כך
פגשתי את סטיבן הוקינג בדצמבר 2006 כשביקר בישראל במהלך הרצאה שקיים בירושלים, באוניברסיטה העברית, ובמהלך מפגשים שקיים עם תלמידים וסטודנטים.
כ-7 שנים לאחר ביקורו בארץ מאד הצטערתי לשמוע כי הוא הצטרף לחרם האקדמי על ישראל וביטל את השתתפותו המתוכננת בוועידת הנשיא, כביכול במחאה על יחסה של מדינת ישראל כלפי הפלסטינים. מבחינתי זו היתה החמצה אדירה.
אני רוצה להתייחס לפן נוסף בדמותו של הפרופסור שאני ממש לא מסכים איתו. אני כאמור מגיע מרקע דתי ומאד מחובר לדת ולמסורת והוא כידוע אתאסיט. אני מאמין בבורא עולם והוא ציין כי הוא "לא דתי במובן המקובל" ושהוא מאמין ש"היקום נשלט על ידי חוקי הפיזיקה". כאן אנחנו חלוקים.
לסיכום, גם אחרי הרבה מאד שנים, אני מעריך מאד את הוקינס כפרופסור ותאוריקן שחקר את היקום ובמיוחד מעריך את הדרך שלו המוכיחה כי תמיד יש סיכוי ושתמיד אפשר לנצח, גם אם לא מאמינים וגם אם צריכים להתמודד עם המגבלות הקשות ביותר.

אודות המחבר

השארת תגובה